polecam,  wiedza

Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych.

Którz z nas nie chciałby zrozumieć siebie?
Kto nie chciałby poznać tego, kim jest?
Zdać sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje, dlaczego tak i jakie są tego konsekwencje?
Niczym na obrazie Paula Gauguina- Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Każdy z nas to konglomerat temperamentu, osobowości, unikatowych doświadczeń, planów, celów, marzeń, umiejętności. Książka „Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych” to wnikliwa, a jednocześnie przystępna próba opisu meandrów ludzkiej psychiki, skłaniająca do refleksji nad własnymi myślami, emocjami i zachowaniem. Zofia Szynal i Maciej Rajewski prowadzą czytelnika przez różne aspekty wewnętrznego świata, pozwalając lepiej zrozumieć zawiłości jego funkcjonowania.
Książka składa się z IV części. Pierwsza z nich, zatytułowana „Oto człowiek”, podzielona została na dwa rozdziały: „Nasz wewnętrzny krajobraz” oraz „Obszary funkcjonowania”. Zostają tu poruszone kluczowe kwestie związane z ludzką psychiką– procesy emocjonalne i poznawcze, uczucia, mechanizmy obronne, które pomagają nam redukować wewnętrzne konflikty, heurystyki, umożliwiające wydawanie sądów w otaczającym nas chaosie informacyjnym, a także pewne zniekształcenia poznawcze, wpływające na powstawanie wzorców myślenia, niekoniecznie nam sprzyjających. Autorzy zwracają uwagę na budowanie relacji z samym sobą (kwestie własnej tożsamości i samooceny) oraz innymi ludźmi, a także umiejętności społeczne, które umożliwiają nam wchodzenie w interakcje.
W II części, zatytułowanej „Stałość i zmiana. Rozwój człowieka” omówione zostają najważniejsze aspekty kolejnych etapów rozwojowych, z uwzględnieniem dylematów i wyzwań z nimi związanych. III część- „Życie w kryzysie” poświęcona została obszarom problemowym, chorobom i zaburzeniom psychicznym, o których wciąż rzadko się mówi w dyskursie publicznym.
IV część- „W stronę zdrowia”, podzielona została na dwa rozdziały. Pierwszy z nich to zbiór refleksji na temat różnych form pomocy, w tym rozważania o znaczeniu farmakoterapii i psychoterapii w poszczególnych jednostkach chorobowych i obszarach, w których doświadczamy różnych trudności. W drugim, co niezwykle ważne, autorzy podkreślili znaczenie higieny życia psychicznego, prezentując różne sposoby dbania o siebie, pozwalające zachować wewnętrzny dobrostan.
Książka jest idealną pozycją dla osób, które rozpoczynają przygodę z samorozwojem oraz chcą odkryć swój wewnętrzny świat, by lepiej zrozumieć własne postępowanie. Jest napisana przystępnym językiem, co daje szansę na przyswojenie lub usystematyzowanie wiedzy z zakresu psychologii. Stwarza przestrzeń do refleksji nad własnym wnętrzem, pozwalając bardziej świadomie podejmować określone decyzje, wchodzić w relacje, wybierać sposób postępowania w danej sytuacji. W moim odczuciu, świadomość jest zawsze pierwszym krokiem do zmiany tego, co nam nie służy. Każdy z nas zapewne znajdzie taki obszar w swoim życiu, dlatego warto zgłębiać wiedzę, aby lepiej zrozumieć siebie. Tytuł tej publikacji jest niezwykle trafiony. Może ona bowiem stać się naszym przewodnikiem na drodze ku temu zrozumieniu.
Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *