Moje podcasty

Jestem wielką fanką podcastów. Lubię słuchać wywiadów oraz osób wypowiadających się na różne tematy. Ludzie zawsze mnie fascynowali. Ich historie i unikalne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Moje podcasty powstają z potrzeby serca. Chcę tworzyć przestrzeń do rozmowy na tematy, które mnie interesują i mogą być wspierające dla rodziców OzN. Myślę, że brakuje takich miejsc i takich treści. Chcę tutaj tworzyć coś, czego sama chciałabym posłuchać. Oddać głos wszystkim tym, którzy mają coś cennego do powiedzenia oraz tym, którzy tego głosu na co dzień nie mają.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego- Podcast Bez Instrukcji #01

Podcast o tym, czym jest, z czym kojarzy nam się zdrowie psychiczne oraz dlaczego troska o nie jest niezwykle istotna w przypadku rodziców i opiekunów OzN, będących grupą narażoną na doświadczanie różnego rodzaju kryzysów psychicznych. Staram się odpowiedzieć na pytanie o to, czy dajemy sobie prawo do zajmowania się własną psychiką i dlaczego czasem sprawia nam to trudność oraz jaką rolę w tym procesie odgrywa akceptacja własnej sytuacji.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=B0vltxlSQC8

Moja Historia- Podcast Bez Instrukcji #02

Podcast o tym, jak zostałam mamą wyjątkowego chłopca. O tym, jak ciężko buduje się więź z dzieckiem, którego miało nie być. O trudnych wyborach, kiedy nie ma dobrych rozwiązań. O sprzecznych emocjach, których się wtedy doświadcza. O braku empatii ze strony personelu medycznego. O tym, że nikt nas nie przygotowuje na takie sytuacje, i że właściwie nie da się na nie przygotować. Przede wszystkim, jednak o tym, że czasem koniec, jest jednocześnie nowym początkiem.

Link: https://youtu.be/ugyxHwopoVc

Jak wygląda praca noworodkami na OIOMie i oddziale neonatologicznym?- Podcast Bez Instrukcji #03

Rozmowa z Martą Heleniak- położną z wieloletnim doświadczeniem w pracy z wcześniakami i noworodkami z różnymi wyzwaniami. Z rozmowy dowiecie się o tym, jakie są powody wyboru takiej drogi zawodowej, jak od środka wygląda praca w tak trudnych warunkach, na jakie wsparcie mogą liczyć rodzice, walczący o zdrowie i życie swoich dzieci i co się dzieje, kiedy ta walka nie kończy się zwycięstwem. Marta opowiada o historiach, które szczególnie zapadły jej w pamięć, trudnych rozmowach, które musi na co dzień przeprowadzać.

Dla mnie to rozmowa o tym, że pomimo skrajnie stresujących warunków pracy, obciążenia fizycznego i psychicznego, można pozostać człowiekiem w najczystszym tego słowa znaczeniu, ale także o tym, że ma to swoją cenę. Marta przypomina mi, jak bardzo pojemne jest życie i że jest w nim miejsce na wszystkie kolory tęczy.

Link: https://youtu.be/uBlqtsJOzSU

Po co nam smutek? Podcast Bez Instrukcji #04

W pierwszy dzień listopada, postanowiłam poruszyć temat bardzo niepopularny, zarówno w sieci, jak i w prywatnych rozmowach, które na co dzień przeprowadzamy. Jest to podcast o emocji, której nikt z nas raczej nie chce doświadczać, a której odczuwanie pełni w naszym życiu niesamowicie istotną funkcję. 

Kiedy świat zaprasza nas do tego, aby nie płakać, ja zachęcam do tego, abyśmy dali sobie przyzwolenie na łzy, bo tylko dzięki temu będziemy w stanie przeżyć straty, których doświadczamy. Czy pozwalamy sobie na przeżywanie smutku? Jak traktujemy osoby, które go doświadczają? Czy potrafimy zaopiekować się tą emocją u siebie i innych? 

Link: https://youtu.be/l6qoqzCvOVk

Najważniejsza kompetencja przyszłości? Podcast Bez Instrukcji #05

Czy empatia najważniejsza kompetencja przyszłości? Wielu badaczy twierdzi, że tak, uznając ją za cechę, której nie będzie w stanie rozwinąć sztuczna inteligencja. Jest ona niezbędna rodzicom OzN, aby mogli sprawować opiekę nad swoimi dziećmi. Oczekują jej także od społeczeństwa, a często nawet ich najbliższa rodzina nie jest w stanie im jej dać. Dlaczego mamy z tym aż taki problem? Jakie błędy popełniamy? I czym ta empatia właściwie jest?

Link: https://youtu.be/5BsiMDW7kAs

Światowy Dzień Wcześniaka, cz. I- Podcast Bez Instrukcji #06

Rozmowa z Anną Mańką- fizjoterapeutką i mamą wcześniaka. Ania opowiada o tym, co w jej odczuciu jest najważniejsze w opiece nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie. Dzieli się także własną historią oraz tymi, które spotyka na co dzień w swoim gabinecie. Zwraca uwagę na to, w jaki sposób rodzice mogą wesprzeć rozwój swoich dzieci i jaką rolę w tym procesie odgrywa terapeuta. Ania dzieli się swoją opinią na temat tego, co decyduje o sukcesie terapeutycznym i jakie dzieci mają największe szanse na prawidłowy rozwój.

Link: https://youtu.be/–O81ZalZIE

Światowy Dzień Wcześniaka, cz. II- Podcast Bez Instrukcji #07

Rozmowa z Katarzyną Dyńską- Kukulską- założycielką Fundacji MatkoweLove, aktywistką działającą na rzecz wcześniaków i ich rodziców, a prywatnie mamą córki urodzonej przed czasem. Kasia opowiada o tym, czego mogą spodziewać się rodzice po przedwczesnych narodzinach dziecka, jak wygląda opieka szpitalna i na jaką pomoc mogą liczyć. Mówi także o tym, jakie mogą być konsekwencje wcześniactwa i gdzie rodzice mogą znaleźć wsparcie po wyjściu ze szpitala. Kompendium wiedzy o wszystkim, co każdy rodzic wcześniaka wiedzieć powinien.

Link: https://youtu.be/VQdSAyXHU6E

Światowy Dzień Wcześniaka, cz. III- Podcast Bez Instrukcji #08

Rozmowa z Anielą Wesoły- mamą Nikodema, urodzonego w 27 tygodniu ciąży, z wagą 750g. O trudnych początkach, rodzicielskich emocjach i drodze do akceptacji niepełnosprawności. O tym, jak nie zatracić siebie w całym tym kołowrotku i dać szansę swojemu dziecku na szczęśliwe dzieciństwo, „pomimo”…

Link: https://youtu.be/yvHk_L39JvM

Samowspółczucie- Podcast Bez Instrukcji #09

Czy słyszeliście kiedyś o samowspółczuciu? Jaka była Wasza pierwsza myśl, kiedy usłyszeliście, czy przeczytaliście to słowo? U mnie nie wywołało pozytywnych skojarzeń, a okazało się, że jest czymś zupełnie innym, niż sądziłam, że jest, a nawet (!) jest czymś zupełnie odwrotnym. A czym? Posłuchajcie!

Link: https://youtu.be/IGGNOYkS0dY

Samowspółczucie- Rozmowa z Katarzyną Urbaniak- Podcast Bez Instrukcji #10

Prze-cu-do-wna rozmowa z Samowspółczucie. Katarzyna Urbaniak. Sama wysłuchałam jej kilka razy. Za każdym razem uśmiecham się w tych samych miejscach i w tych samych czuję ciepełko w sercu. Mam wrażenie, że ta rozmowa to plasterek na wszystkie trudności, których w życiu doświadczamy. Słowo daję! Powinna być przepisywana na receptę! Kasia jest dokładnie taka, jak słyszycie, ciepła, otwarta, wrażliwa. Roztacza wokół siebie taką aurę, że chce się przy niej być. Cieszę się, że miałam taką możliwość.
Wypalenie rodzicielskie- Podcast Bez Instrukcji #11
Jest to jeden z najważniejszych dla mnie odcinków. Porusza temat rzadko podejmowany, a często obecny. Temat, będący słoniem w pokoju. Marzy mi się, żeby ten odcinek dotarł do naj najszerszego grona odbiorców, uświadamiając rodzicom, że nie są sami.
O zaopiekowaniu siebie w rodzicielstwie- Podcast Bez Instrukcji #12
Cudowna i wspierająca rozmowa z psycholożką i psychoterapeutką Aleksandrą Sileńską, znaną w sieci jako Mama Terapeutka. Z Olą porozmawiałyśmy o tym, czy możliwe jest godzenie wielu ról, które kobiety starają się jednocześnie pełnić, co to znaczy zaopiekowana mama i kim w ogóle jest MAMA, kiedy spojrzy się na nią z pominięciem wszystkich społecznych oczekiwań związanych z tą rolą. Czym różni się rodzicielstwo OzN, jak dbać o siebie, aby przeciwdziałać wypaleniu i kiedy skorzystać z pomocy psychologicznej.